Symposium v Zahradách

každoroční setkání umělců, kurátor: Tereza Nováková

yearly art symposium in the garden, curator: Tereza Nováková

Masthall

výstavní prostor v původní konírně

gallery space in the old stable house

Residence a workshopy

Residencies and workshops

2024

Touha


Touha bezčasí poznat čas. Touha páry zmizet. Touha poznat touhu. Touha splynout tiše v jednotlivost. Touha doufat touhou. Touha vyslyšet své myšlenky a čnít. Touha brouzdat se ve šlépějích bez puchýřů dne. Touha zakousnout se do poznání světa. Touha šálku po podšálku. Touha milovat neznámý moment jitřní rosy. Ouha, která touží po smyslném T.

➤ Letošním tématem tradičního letního speciálu v Českém středohoří – uměleckých intervencí a krajinných instalací v mikroprostoru zahrady a jejího okolí se stává TOUHA. Projekt přináší jedinečnou příležitost prozkoumat hlubiny nejen lidského toužení a jeho odrazy ve světě umění. Touha, která nás pohání a spojuje, překračuje hranice jednotlivce a dotýká se nás všech. V kulturním i sociálním kontextu právě toužení inspiruje a pohání lidskou kreativitu a inovaci. Naše setkání nabízí prostor, kde se jednotlivé myšlenky a emoce mísí do tichého souznění, společného toužení, nikoli však soužení. Sny a skutečnost zde mile prorůstávají jako ostružinní s přerostlými trsy levandule. Každý umělecký výraz zde může odrážet křehké momenty tužeb, které nás vedou k hlubšímu porozumění bez zátěže každodenní reality.

2023

Tušit kruhy

Ilhan Enes Kalkan, Alex Raj, Sudipa Roy, Alla Silanteva, Autorka koncepce: Helena Jiráková; Kurátorka: Barbora Hájková

➝ Workshop na Lysé hoře nad Hlinnou se studenty ateliéru Fine Art z Fakulty umění a designu UJEP se věnoval vnímání specifického místa prostřednictvím různých cvičení. Aktivity byly zaměřené na prožitek místa jinými smysly než zrakem, na využití síly větru pro pohyb s ním nebo proti němu, na poslouchání jeho zvuku. Vykonali jsme výlet ve své hlavě, který byl inspirován akcí Lumíra Hladíka Někde, nikde z roku 1979. Nechali jsme se odvést se zavázanýma očima na neznámé místo, odkud jsme si přinesli předmět, ale nikdy se už nedozvíme, jak místo vypadalo a kde přesně bylo. Místo jsme se naučili více vnímat sluchem, čichem i hapticky.
Studenti ateliéru Fine Art na základě této zkušenosti v krátkém časovém úseku během plenéru na Löblhof & Artgrund připravili vizuální díla a následně výstavu v Galerii Mashtall. Vedle toho se také zúčastnili cvičení pod vedením Martina Krupy, jež bylo zaměřeno na práci se světelnými zdroji a jejich využití ve volné krajině. I z tohoto cvičení vznikla fotodokumentace a výstava Lightening of Meadow.

Dvě okurky do finále

vernisáž 11. listopadu 2023 v 16h


Není to absurdní? Všední dny jak zase běží. Všední, jako poslední okurky na stole ve sklenici. Kde je ten spektákl? Malé dobrodružství? Ten pocit, že se na vás trochu někdo kouká, když si čtete knížku? Soubor Dvě okurky do finále je etudou o tesknotě a malou oslavou pompézního smutku, ve které autorka, jak je jejím zvykem, pokládá otázky, na něž nechce znát odpovědi a opona šla beztak dolů.

Alžběta Kočvarová (*1989, České Budějovice) studovala na FUD UJEP v Ateliéru Fotografie pod vedením prof. Pavla Baňky, Silvie Milkové a následně Lukáše Jasanského. Její práce bylo možné vidět na skupinových i samostatných výstavách, například v Galerii Lítost a City Surfer Office v Praze, Nitranské galerii či Vitrínách Vesmíru v Českých Budějovicích.

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ticho – 12. Symposium v Zahradách

12. ročník uměleckého symposia V zahradách tento rok od pondělí 31. července do 6. sprna 2023.


Letošním tématem se stává reflexe známého přísloví, které již dnes neplatí z důvodu proměny našeho osobního ale i celospolečenského vztahu k lesu, přírodě, krajině. Názvem je Jak se do lesa volá, tak se z lesa ticho, které po společně stráveném čase v romantické zahradě a domě může přinést další otázky, které budou dále diskutovány s odborníky v průběhu roku.
Projekt letního speciálu v Českém středohoří – uměleckých intervencí a krajinných instalací v mikroprostoru zahrady (ale i okolí) vyvolává otázky zásahů specifických pro danou lokalitu (krajina sopek, krajina po těžbě, estetizovaný mikroprostor aj.). Nahlíží prostřednictvím krajinných instalací a dočasných intervencí na problematiku vztahu mezi člověkem a zahradou z několika perspektiv. Téma daného roku nabízí různé pohledy na fenomén zahrady, a to jak v lokálním, tak v globálním měřítku v kontextu kulturních, společenských a klimatických změn. Umělecké studio Löblhof & Artgrund poskytuje prostor pro zastavení, znovu nalezení citu pro tradici a pravý vesnický život, ale i pro zahájení dlouhodobějších diskusí o proměně prostředí.

Jan C. Löbl, Tereza Nováková, Kristýna Mouchová

Archiv minulých ročníků

Galerie Masthall – Jakub Červenka

Jakub absolvoval ateliér Fotografie FUD UJEP pod vedením Pavla Baňky a Silvie Milkové. Mimo svoji kvalitní užitou tvorbu fotografuje i volné soubory a eseje, často spojené s jemnou poezií chlapce z Brodu. Jeho tvorba citlivě abstrahuje fragmenty svého okolí, kterých si obvykle nemůžeme bez jeho autorského záznamu všímat. Během jeho týdenní rezidence na Löblhofu pracuje v intimním tichu místního obydlí a okolí. V neděli se sejdeme nad ne/jasným koncem týdne v Galerii Mashtall.

2022

SLOWMOTION – 10. Symposium v Zahradách

SLOWMOTION, zpomalení. Slowmotion určuje náš vlastní styl, nebo dokonce dovednosti, to vše v obrácené logice života ve zrychleném světě.  Zdůrazňuje se tak konkrétní okamžik možný pro odpočinek, zaznamenávají se opakující se obrazy unikající naší běžné pozornosti. Jako například výbuch, šplouchající voda, dopadající kapka vody, salto, nebo pád talíře na zem, nebo vlastní dech.

Zpomaleného času, či zpomaleného pohybu dosáhneme buď zpomalením filmu vlastního života, nebo také zachycením rychlých zvratů a jevů v našich obvyklých statických činnostech.
Slowmotion je příležitostí k zastavení se – vydechnutí – nalezení klidnějšího rytmu, prostou radosti z naší vlastní pomalosti, prostého bytí v krajině, zahradě. Slowmotion je prostorem pro vnitřní kontemplaci, možným prostředkem k nalezení úlevy ze stále složitější situace. Projekt symposií V zahradách vyvolává otázku zásahů specifických pro danou lokalitu (krajinné instalace) a nahlíží problematiku vztahu mezi člověkem a zahradou z několika perspektiv. Téma daného roku nabízí různé pohledy na fenomén zahrady. V uměleckém studiu Löblhof & Artgrund je poskytován prostor pro zastavení, znovunalezení citu pro tradici a pravý vesnický život.

2021

Galerie Masthall – Pavel Matoušek: Ze středu venkov

  • Program

2019

Kratochvíle – 9. Symposium v Zahradách

2019

9. symfonie – 8. Symposium v Zahradách

plakát   • tisková zpráva

Masthall – Jiří Dvořák: Nevím co dělám, ale svítím do tmy

• plakát ke stažení   • tisková zpráva

2018

2017

Photos © Löblhof & Artgrund / Jiří Dvořák / Pavel Matoušek / Filip Trubač / Jáchym Myslivec /Sára Chalupová / artists
Webdesign Pavel Matoušek 2019+
Looking for project